VII ŚWIATOWA WYPRAWA MOSTOWA AFRYKA POŁUDNIOWA 2014
Zorganizowana została w dniach 20 sierpnia do 12 września 2014 r. (24 dni) przez Katedrę Budowy Mostów i Tuneli Politechniki Krakowskiej wspólnie z Biurem Turystycznym Anitour z Czechowic –Dziedzic.
Trasa wyprawy objęła Republikę Południowej Afryki (RPA), Namibię, Bostwanę, Zimbabwe i częściowo Zambię. Południkowo oznacza to obszar Afryki południowej od Kapsztadu i Przylądka Dobrej Nadziei na południu do dolin rzek Okawango, Czobe i Zambezi na północy. Równoleżnikowo - od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie do granicy Mozambiku na wschodzie. Wyprawą tą dopełniliśmy zwiedzanie mostów świata na wszystkich kontynentach, od Europy (20x), przez Azję (3x), Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię i Oceanię do Afryki włącznie. Nie byliśmy tylko na Antarktydzie, ale tam nie ma też mostów.
W Wyprawie wzięło udział 29 uczestników z całej Polski: z Krakowa 9 osób, z Warszawy 3 osoby, z Wrocławia, Bielska-Białej, Czechowic – Dziedzic, Gdyni, Gorlic i Gliwic po 2 osoby, z Płocka, Płońska, Poznania, Katowic, Nowego Dworu Gdańskiego po 1 osobie. Osoby te reprezentowały: mostownictwo 13 osób, inżynierię budowlaną 3 osoby, służbę zdrowia 7 osób, ekonomię i pedagogikę 5 osób, studenci 1 osoba.
Celem Wyprawy było poznanie fascynującego zakątka świata jakim jest Afryka Południowa, z jej górami, pustyniami, parkami narodowymi, rzekami i wodospadami, bogatą flora i fauną. Zwiedziliśmy góry Smocze, pustynie Namib i Kalahari, wspaniałe rzeki Okawango, Czobe i Zambezi, kanion rzeki Blyde, Wodospady Wiktorii, Parki Narodowe: Krugera, Tsitsikamma, Namib Naukluft, Przylądka Dobrej Nadziei, Wybrzeża Szkieletowego, Rezerwaty: Hluhluwe –Umfolozi, Twyfelfontein, Skamieniałego Lasu, Etosha, Delty Rzeki Okawango, Moremi, Czobe. Poznaliśmy z natury słynna piątkę drapieżnych zwierząt: lwa, bawoła, nosorożca, słonia i lamparta. Byliśmy też na Przylądku Dobrej Nadziei i przylądku Krzyża w Jaskini Cango, na farmie strusi, plaży Boulders zamieszkałej przez afrykańskie pingwiny, w kanionie Sesriem, w wiosce plemienia Himba w pasie rzek i rozlewisk Caprivi Strip. Przejechaliśmy też przez ostatnie na świecie absolutystyczne królestwo Swazilandu, z ogromnym bogactwem naturalnej flory oraz wielkimi plantacjami drzew i trzciny cukrowej.
Wyprawa do Afryki Południowej nie obfitowała w dużą ilość znaczących obiektów mostowych. Zaliczyliśmy ich 54, głównie w Republice Południowej Afryki, w tym słynne betonowe mosty z jazdą górą: Standes Bridge (198,1m) Storms River Bridge (100 m), Bloukrans Bridge (272 m), Groot River Bridge (172 m), Bobbejaan River Bridge (170 m). Namibia ze swoja Pustynia Namib czy tez Bostwana z Pustynią Kalahari mają zbyt suchy klimat, aby konieczne były większe budowle mostowe. Niemniej jednak kraje te są tak fascynujące pod względem turystycznym, że należy tam koniecznie być i można się w nich naprawdę „zakochać”.
Opracował Prof. dr hab. inż. Kazimierz FLAGA