Wyprawa samolotowo-autokarowa, zorganizowana w dniach 1 ÷ 17 grudnia 2019 roku przez „Stowarzyszenie Wyprawy Mostowe”, kierowane przez prof. dr hab. inż. Kazimierza Flagę, dr h.c.multi z Politechniki Krakowskiej oraz Biuro Turystyczne „Anitour” z Czechowic-Dziedzic, kierowane przez Pana mgr Franciszka Brodzkiego, pilota naszej Wyprawy. Wyprawa miała na celu zrealizowanie celu merytorycznego tzn. zapoznania się ze stanem mostownictwa w Indiach, a przy okazji zrealizowanie dwóch innych celów, a to poznania walorów turystycznych Indii oraz poznania się wzajemnie i wspólnego spędzania czasu przez uczestników Wyprawy.

Pierwszy z tych celów realizowany był konsekwentnie od 1. dnia Wyprawy, jakkolwiek z pewnymi trudnościami. Wynikały one z oglądania wielu obiektów mostowych (mostów, wiaduktów, estakad, kładek dla pieszych, tuneli) z okien autokaru, bez możliwości zatrzymania się z uwagi na duży ruch i nawet bez możliwości zrobienia zdjęć z uwagi na bliskość tych obiektów w stosunku do autokaru. W tekście tego wydawnictwa udało się zidentyfikować i częściowo opisać około 100 obiektów mostowych, z czego aż 77 pokazano na zdjęciach. Nie udało nam się sfotografować mostów na Gangesie, ale za to mamy ciekawe zdjęcia nowych obiektów mostowych na Jamunie oraz zatokach Morza Arabskiego w Goa i Mumbaju. Charakterystykę większości oglądanych mostów przedstawił dr inż. Andrzej Stańczyk w rozdziale 3 niniejszego wydawnictwa.

W zakresie turystycznym odwiedziliśmy 2 stany indyjskie na północy Indii, tzn. Delhi i Uttar Pradesz, oraz 5 stanów na południu Indii, tzn. Tamil Nadu, Kerala, Karnataka, Goa i Maharasztra oraz tzw. terytorium związkowe Puducherry w stanie Tamil Nadu. Jak na 25 stanów i 7 terytoriów związkowych w Indiach stanowi to zaledwie około 25 ÷ 28 % terytorium Indii. Odwiedzane stany staraliśmy się poznac dość dokładnie, szczególnie Delhi, Uttar, Pradesz (z Agrą i Waranasi) oraz Tamil Nadu (z Chennai i Madurai). Dużo czasu poświęciliśmy zabytkom Indii, szczególnie świątyniom hinduistycznym (w Tamil Nadzie i Karnatace), świątyniom dżinijskim (w Karnatace), meczetom i fortom islamskim w Delhi i Agrze oraz zabytkom buddyjskim w Sarnathu, Mauzoleum Tadż Mahal w Agrze, a także pałacom dynastii Najaków w Thanjavur i władców indyjskich – maharadżów w Mysuru.

90% ludności Indii (1,2 miliarda osób) stanowią przedstawiciele największych narodowości: Hindusi, Biharczycy, Bengalczycy, Tamilowie. Językami urzędowymi są hindi i angielski (jako pomocniczy język urzędowy); oprócz nich konstytucja uznaje 13 języków narodowych, m. innymi tamilski (w Tamil Nadzie), malajski (w Kerali), kannada (w Karnatace), portugalski (w Goa), francuski (w Puducherry).

W zakresie spotkań i kontaktów towarzyskich, to autokar nasz był swoistym uniwersytetem na kółkach, gdzie odbywały się wykłady na tematy mostowe (Janusz Rymsza, Kazimierz Flaga, Andrzej Stańczyk) oraz inne, poszerzające naszą wiedzę, np. Barbary Czerwińskiej-Niezabitowskiej na temat filozofii Ajurwedy.

W Wyprawie wzięło udział 21 osób (z pilotem Franciszkiem Brodzkim), reprezentujących Warszawę (5 osób), Kraków i Bielsko-Białą (po 3 osoby), Katowice, Kielce, Szczecin i Wrocław (po 2 osoby) oraz Łódź i Gorlice (po 1 osobie). Wśród uczestników było 12 mostowców, 3 lekarzy, 2 nauczycieli oraz po 1-nym przedstawicielu architektury, budownictwa, ekonomii i historii sztuki.

Opracował Prof. dr hab. inż. Kazimierz FLAGA