XXI EUROPEJSKA WYPRAWA MOSTOWA „IRLANDIA 2015”

W dniach 04 – 15 lipca 2015 r. odbyła się XXI Europejska Wyprawa Mostowa „Irlandia 2015”, zorganizowana przez Katedrę Budowy Mostów i Tuneli Politechniki Krakowskiej i przez Biuro Turystyczne „ANITOUR” z Czechowic-Dziedzic. W Wyprawie wzięło udział tylko 12 osób plus pilot Franciszek Brodzki i 2 kierowców. Większość uczestników (10 osób) reprezentowała mostownictwo polskie. Pochodzili oni z Warszawy (5 osób), Katowic (3 osoby), Krakowa (3 osoby) i Płocka (1 osoba).
Wyprawa była bardzo interesująca tak pod względem turystycznym jak i merytorycznym - mostowym i szkoda, że udział w niej nie wzbudził w polskim środowisku mostowym większego zainteresowania. Stało się tak zapewne z powodu, że do lat 90-tych XX wieku tylko nieliczni turyści postrzegali Zieloną Wyspę jako atrakcyjny cel podróży. Dzięki sukcesowi gospodarczemu Irlandii w ramach Unii Europejskiej i zasadniczej poprawie sektora turystycznego tak pod względem ilości, jak i jakości, w ostatnich latach Irlandia odkryła swoje walory i piękno stając się obiektem częstych podróży.
W ramach Wyprawy zaliczyliśmy aż 70 obiektów mostowych, które były przedmiotem naszego większego zainteresowania. Z okien busika oglądnęliśmy dalszych około 50 obiektów, które – najczęściej – były powtórzeniem konstrukcji już wcześniej zaliczonych do osiągnięć Wyprawy. Wśród tych 70-ciu mostów były obiekty stare – głównie łukowe mosty kamienne (przeważające w Irlandii zachodniej) oraz nowoczesne konstrukcje mostowe – głównie belkowe, łukowe i podwieszone (zwłaszcza w Dublinie, Belfaście i Londonderry).
Irlandia jest krajem małym, o powierzchni tylko 84 403 km2, z czego 14 120 km2 zajmuje Irlandia Północna (będąca częścią Wielkiej Brytanii), a pozostałe 70 283 km2 – Republika Irlandii. Ale główne rzeki Irlandii (Shannon, Liffey, Lee, Suir, Lagan, Foyle) są szerokie z uwagi na deszczowy klimat, który towarzyszy większości dni na Zielonej Wyspie. Myśmy też tego doświadczyli; na 10 dni pobytu mieliśmy aż 7 dni deszczowych.
Zabytki turystyczne Irlandii to nie tylko średniowieczne klasztory, katedry i zamki, to również nowożytne pałace z pięknymi ogrodami, ale także wspaniałe prehistoryczne forty, grobowce korytarzowe, dolmeny i menhiry. To również fascynująca przyroda: Klify Moheru, Wybrzeże Klifowe Sliewe League, krajobrazy księżycowe Burren, Grobla Olbrzyma, Dolina Glendalough, Ring of Kerry, torfowiska (zajmujące 16% powierzchni wyspy), góry i jeziora.


 

 

 

OPRACOWAŁ: Prof. dr hab. inż. Kazimierz Flaga